איך זה שכמעט 100% מהמבנים בישראל הם עם חריגות בנייה?

איך זה שכמעט 100% מהמבנים במדינת ישראל הם עם חריגות בניה? יגאל צ'ודנר מנכ"ל ומייסד נתיבי הקמה-קבוצת המומחים להליכי רישוי וסטטוטוריקה בשיחה פתוחה על אחת מהבעיות השכיחות בתחום הנדלן בישראל. מפעם לפעם, במיוחד כשיש אסון, נושא חריגות בנייה עולה לכותרות. היום נדבר על זה. מדוע חריגה מהיתר בנייה לא נתפסת בציבור כעבירה? אנחנו רואים שבכל פרויקט שנבנה יש חריגות בנייה וגם לאחר מסירת הפרויקט יש שינויים שלא קיבלו היתר. זה קורה במפעלים, זה קורה בקניונים, זה קורה גם בפרויקטים של מגורים וגם במשרדים. פה הרסו מחסן ועשו משרד, פה הזיזו חנות לשטח ציבורי, ואף אחד לא רואה בכך בעיה עד שלא קורה אסון. אין מודעות לכך שבעצם בוצעה עבירה.

 

איך זה שכמעט 100% מהמבנים בישראל הם עם חריגות בנייה? כשקורה אסון מחפשים אשמים. מי אשם? כנראה רשויות אכיפה. למה לא בוצע אכיפה? למה נתנו לבנות כך? למה נתנו לנהל עסק ללא רישיון או עסק שלא תואם את השימוש או מטרת ההיתר? כל השאלות מוצדקות. אנחנו רואים שכמעט 100% מהפרויקטים או מהמבנים הם עם חריגות בנייה. אני שואל אתכם, האם אפשר לבצע אכיפה של 100% בגין פעולה עבריינית בתחום הבניה? האם המשטרה הייתה יכולה לאכוף את הפשע כשכולנו בעצם נושאים באשמה? האם הבנק יכול לגבות חובות אם ביום אחד כולם מפסיקים לשלם? זה לא בעיית אכיפה, זו בעיית תרבות. זו בעיית תרבות שהושרשה במשך שנים. אם אנחנו גונבים משהו, זה לא יפה. אבל אם אנחנו גונבים שטח או מחסן, זה נחשב בגדר נורמה. שיטת מצליח בהחלט מקובלת בענף הנדל"ן.

 

איך זה שכמעט 100% מהמבנים בישראל הם עם חריגות בנייה? האם זה אפשרי להציב פקח או שוטר בכל בית? בכל בריכה שנבנתה ללא היתר? בכל מחסן שנבנה ללא זכויות? איך אפשר לבצע אכיפה כשעבריין או הציבור לא דואגים ולא מונעים את ביצוע העבירה. איש בעצם לא דואג לכך. חשוב להדגיש שקיימים כלים שהמדינה לא מממשת, אלא רק כשיש אסון כלי האכיפה באים לידי ביטוי. א' זה מאסר. שימוש בכלי ענישה כגון מאסר, לא רק כשיש אסון, אלא כשיש עבירת בנייה חמורה. לא לתת זמן להסדיר את העבירה. אלא להעניש. היבט נוסף באכיפה, אלו הם קנסות. לא כמו שנותנים היום. אלא קנסות בהיקף ובסכומים הרבה יותר משמעותיים. גם שלילת רישיונות היא כלי אכיפה. שלילת רישיון ליזם, שלילת רישיון לקבלן, שלילת רישיון עסק שימנע מהעבריינים לעסוק בתחום שבו ביצעו את חריגות הבניה.  סנקציה כזו יכולה לגרום לציבור העוסקים בתחום להימנע מביצוע עבירות וחריגות בניה. סביר להניח שרוב הציבור ימנע מחריגות בניה. פעולת חינוך ואכיפה תקיפה מול הגורמים העבריינים תביא לחינוך הציבור לבצע עבירות בניה ואיסור הפעלת עסקים טעוני רישיון עסק, ללא רישיון עסק. רוצים לקבל מידע על הליכי רישוי וסטטוטוריקה? בקרו באתר שלנו ותתחילו לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות.

 

 

עקבו אחרינו
שתף

כן, אני רוצה לשתף אתגר מקצועי

צור קשר