קבלת היתר על שלושה בעלי עניין דיברה התורה

קבלת היתר על שלושה בעלי עניין דיברה התורה. קבלת היתר – תהליך זה תלוי בשלושה גורמים עיקריים: יזם, רשות וציבור. חשוב להבין כל אחד מבעלי העניין הללו, על מנת להתקדם לקראת היתר ולקבלו במהרה. יגאל צ'ודנר, מנכ"ל ומייסד נתיבי הקמה עושה סדר בכל ההיבטים של קבלת היתר.

הליך הרישוי הוא אחד הדברים המרכזים בפרויקט נדל"ן. הוא אמור לתת ודאות לסדרי גודל של הזמנים, האם הוא באמת נתפש באופן שווה על ידי בעלי העניין שונים? היום נדבר על זה. אז מה הפערים שקיימים? למה קבלת האישורים לעתיד לוקחת הרבה זמן? לכאורה הכל פשוט יש דרישות, מגישים תוכניות, מסמכים, נספחים, מקבלים תגובות, מתקנים, מקבלים אישור. אלא מה? עדיין יש פערים בין מה שיזם מפרש לבין מה שרשות פשוט קובעת או רוצה לקבל. בין מה שהתוכניות בעצם מגדירות, לבין מה שאפשר לשנות. אז איך מגשרים בין הפערים? היזם צריך לקדם תכנון חושב רישוי. לתאם בשלבים מוקדמים כל דבר עם הגורמים המאשרים.

עם ועדות לתכנון ובנייה ולהתאים את התכנון עד כמה שניתן לדרישות הרשויות. לפתור את כל המחלוקות שעלולות לעלות בדרכים תכנוניות עד כמה שזה אפשרי, ולא בדרכים משפטיות. להגיש תוכניות תיאומי תוכנית. לא לבקש שימושים חורגים, הקלות כאלה ואחרות. לנהוג בשקיפות עם הגורמים המאשרים שזה בונה מערכת אימון ושיח מקצועי. הרשות צריכה לקיים את החוק. לתת היתר בנייה תוך 90 יום במיוחד להיתרים תיאומי תוכנית. אין סיבה לעכב תגובות ואישורים יותר מדי. צריך לשקול הפרדה מוחלטת בין הגורמים המאשרים תכנון, תב"עות לבין הגורמים שמאשרים רישוי היתרים. שלא תהיה סמכות שיכולה לתת אישור להיתר שלא תואם תוכנית לא ניתן לסטות מהוראות התוכניות.

קבלת היתר על שלושה בעלי עניין דיברה התורה. לסיכום, חייבים כל פעם להתייחס לגופו של הפרויקט ולהכיר את הכללים של אותה הרשות מולה אנחנו עובדים. אז כששואלים מתי מקבלים את ההיתר? התשובה היא פשוטה. כל בעלי העניין חייבים לשתף פעולה. רשות, יזם והציבור. זה בעצם ווין ווין ווין סיטואיישן. וכשיש הסכמה ושיתוף פעולה היתרי הבניה מגיעים הרבה יותר מהר ממה שאנחנו מתכננים.

 

עקבו אחרינו
שתף

כן, אני רוצה לשתף אתגר מקצועי

צור קשר